Spacery to świetny sposób na odbudowanie kondycji lub pomysł do regularnego wysiłku i treningu po kontuzji czy chorobie. W czasie spacerów regulujemy puls, dajemy kręgosłupowi odpoczynek od siedzącej i półleżącej pozycji. A przy okazji, przez delikatną aktywność fizyczną, świetnie się relaksujemy.
Część osób codziennie wykonuje także przymusowe przechadzki w drodze z pracy czy przystanku autobusowego. Nie zawsze jednak spacer jest w pełni bezpieczny. Szczególne niebezpieczeństwo niosą ze sobą przechadzki po zmierzchu. I to zarówno w mieście, jak i rzadziej zamieszkanych okolicach.
Kiedy wracamy piechotą już po zachodzie słońca, musimy zachować szczególną ostrożność. Podpowiadamy, co robić by bezpieczna droga do domu stała się faktem nawet po zmierzchu.
Bezpieczna droga do domu? Tylko z odblaskami!
W czasie spaceru w ciemnościach priorytetem powinno być zapewnienie odpowiedniej widoczności. Można starać się o to na różny sposób, ale część rozwiązań podpowiadają nam przepisy. A właściwie wymuszają – chodzi o obowiązek noszenia odblasków.
Prawo o ruchu drogowym nakłada go na osoby, które poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przepisy nie definiują, jaki dokładnie ma to być odblask, ale za jego brak grożą mandatem do 500 złotych.
Na odblaski warto stawiać jednak również w mieście i w czasie spacerów po innych terenach zabudowanych. Pomagają uniknąć najgroźniejszych wypadków. Dzięki odblaskom jesteśmy zdecydowanie lepiej widoczni dla kierowców samochodów.
Odblaski mogą przybierać różne formy. Dzieciom często poleca się breloki przypinane do kurtki czy tornistra. Popularne są również charakterystyczne opaski, które zaciskają się wokół nadgarstków czy kostek.
Najbardziej kompletny poziom ochrony gwarantują ubrania odblaskowe. Warto postawić na nie szczególnie wtedy, kiedy często zdarza nam się wracać po zmroku. Jeśli postawimy na odblaskową kurtkę (ciekawe modele znajdziesz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kurtki), będziemy dobrze widoczni nawet w razie zapomnienia innych odblasków.
Własne źródło światła
W poprawie widoczności pomagają także własne źródła światła. Dzięki nim kierowcy również będą w stanie dostrzec nas z daleka. Lampki czy latarki są także przydatne w oświetlaniu sobie drogi.
To szczególnie ważne w czasie spacerów po nierównej nawierzchni, a także poza miastem. Z latarką w ręku łatwiej dostrzeżemy nierówności na chodniku czy niespodziewaną wyrwę na ścieżce.
Oprócz klasycznej latarki do oświetlania drogi można wykorzystać telefon. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie. Telefon może przydać się nam w awaryjnej sytuacji, a ciągłe świecenie osłabia jego baterię.
Przydatne okażą się czołówki, czyli lampki na głowę. Dzięki nim mamy obie ręce wolne, spacer jest więc bardziej komfortowy. Gdzie szukać takiego sprzętu? Warto odwiedzić sklep BHP lub sklep ze sprzętem turystycznym. Koszt najtańszych czołówek to tylko kilkadziesiąt złotych.
Bezpieczna droga do domu na uczęszczanych trasach
Duże znaczenie ma trasa naszego spaceru. Oczywiście jeśli mieszkamy na zupełnym odludziu, być może nie da się uniknąć na niej niebezpiecznych odcinków. W zdecydowanej większości przypadków można jednak wybrać dla nich alternatywy, nawet kosztem nieco dłuższej drogi do pokonania.
Bezpieczna droga do domu to zwykle raczej uczęszczana trasa, a nie pokryta pełnym mrokiem boczna ścieżka. Jeśli wybierasz się na spacer, przechadzaj się tam, gdzie inni ludzie – spacerowicze czy biegacze. Na pustej, ciemnej ulicy łatwiej o spotkanie typa spod ciemnej gwiazdy. Jeśli możesz, spaceruj też w towarzystwie innej osoby albo chociaż psa.
Dla bezpieczeństwa ważny jest także rodzaj nawierzchni. Unikajmy chodzenia bezpośrednio po ulicy. Najlepiej stawiać na chodniki i ścieżki przeznaczone do spacerowania, ewentualnie pobocze. Szczególnie uważaj przy przechodzeniu przez jezdnię.
Koncentracja na drodze, oczy szeroko otwarte
Na Twoje bezpieczeństwo duży wpływ ma także to, co zajmuje Twoje myśli w czasie spaceru po zmierzchu. Jeśli wpatrujesz się w czasie spaceru w ekran telefonu, rośnie ryzyko wypadku. A także tego, że zboczysz z drogi lub zwrócisz na siebie uwagę osób o złych zamiarach.
W czasie spacerów po zmroku powinieneś mieć oczy szeroko otwarte. Pamiętaj, że po zmierzchu, nawet w ubraniach odblaskowych, nie jesteś zbyt dobrze widoczny. Koncentruj się nad tym, co przed Tobą. Twoja bezpieczna droga do domu wieczorem w największym stopniu zależy od Ciebie.