Aktualności

Dekontaminacja a dezynfekcja pomieszczeń – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

dekontaminacja a dezynfekcja w pomieszczeniach

Dezynfekcja i kontaminacja to pojęcia, które wzrost popularności zawdzięczają pandemii. Jeszcze kilka lat temu mało osób słyszało szczególnie o tym pierwszym, które było zarezerwowane przede wszystkim dla środowisk medycznych. Dziś jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej i te czynności coraz częściej towarzyszą nam na co dzień.

Powoduje to jednak spore zamieszczenie, gdyż wiele osób myli te pojęcia i stosuje je wymiennie. Jest to oczywiście nieprawidłowe działanie, gdyż działanie tych procesów jest zdecydowanie inne. Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy o dekontaminacji i dezynfekcji pomieszczeń, a przydać się mogą do niej m.in. urządzenia do dekontaminacji powietrza dostępne na https://tomed.waw.pl.

Dezynfekcja i dekontaminacja pomieszczeń – dlaczego i gdzie są wykonywane?

Jak już wspomnieliśmy, dekontaminacja i dezynfekcja to procesy, które wcześniej wykorzystywane były przede wszystkim w środowisku medycznym. Dziś możemy je jednak spotkać także w wielu innych miejscach.

Są wykonywane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia niebezpiecznymi patogenami, czyli w dużych skupiskach ludzi oraz przestrzeniach, gdzie w ciągu dnia przebywa wiele osób, niekoniecznie jednocześnie. Do tych miejsc należą np. gabinety dentystyczne, gabinety fryzjerskie i kosmetyczne, ale także przychodnie, szkoły, przedszkola czy biura.

Ich głównym zadaniem jest całkowite usuwanie lub redukowanie niebezpiecznych dla zdrowia patogenów. No właśnie, która funkcja należy do dezynfekcji, a która do dekontaminacji? Na tym skupiamy się w dalszej części artykułu. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że wykorzystywanie tych metod pozwala na skuteczną walkę z patogenami, a w efekcie zagwarantowanie bezpieczeństwa osobom przebywającym w pomieszczeniu.

Dezynfekcja a dekontaminacja w pomieszczeniach – poznaj różnice!

Dekontaminacja oraz dezynfekcja to procesy, które w dzisiejszym świecie zdecydowanie dobrze jest poznać nieco bliżej. Pierwszy z nich, czyli dekontaminacja, jest odpowiedzialny za usuwanie wszystkich niebezpiecznych dla człowieka patogenów, ale także wszystkich substancji, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dotyczy np. różnego rodzaju chemikaliów, trucizn czy toksycznych substancji.

Działanie dekontaminacji jest zdecydowanie szersze niż dezynfekcji. Dezynfekcja jest często wykorzystywana na co dzień, aby zredukować bakterie, wirusy i grzyby, które mogą znajdować się np. na różnych powierzchniach. Oznacza to, że nie usuwa ich ona, zostawiając całkowicie wyjałowioną przestrzeń, a po prostu zmniejsza ich ilość. Liczba mikroorganizmów zostaje obniżona do poziomu, który jest bezpieczny dla człowieka.

Na co warto zwrócić uwagę wykonując dekontaminację w pomieszczeniu?

Jednym z bardzo ważnych elementów dekontaminacji wykonywanej w pomieszczeniu jest powietrze. Wiele niebezpiecznych dla zdrowia patogenów przenosi się właśnie drogą powietrzną. Oznacza to, że dbanie o regularne dezynfekowanie wspólnych przedmiotów może okazać się niewystarczające, gdyż wirusy mogą czaić się także w powietrzu, którym oddychamy.

Pewną metodą oczyszczania powietrza jest używanie urządzeń do dekontaminacji Novaerus Defend. Opierają się one na nowoczesnej technologii niskoenergetycznej plazmy, która niszczy patogeny na poziomie DNA. Po ich usunięciu w pełni czyste powietrze powraca do pomieszczenia.

Dostępne są różne modele urządzeń Novaerus, dzięki czemu łatwo jest dopasować idealny do wybranej przestrzeni. Warto wziąć pod uwagę, czy urządzenie ma stać, wisieć, a może być łatwe w transporcie pomiędzy różnymi miejscami. Każde z urządzeń jest w pełni bezpieczne dla człowieka i podczas jego pracy nie trzeba opuszczać pomieszczenia.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like