Aktualności

Okrągłe stoły drewniane – poznaj 6 największych zalet takiego rozwiązania

Zalety okrągłych stołów drewnianych

Okrągłe stoły drewniane to świetne rozwiązanie do większości wnętrz. Ich ogólny wygląd, kształt oraz funkcjonalność sprawiają, że coraz częściej wybiera się je do mieszkań. Skąd jednak aż taka ich popularność? Jakie są główne zalety takiego mebla? Zobacz 6 największych plusów okrągłych stołów drewnianych!

Zaleta nr 1 – małe gabaryty mebla

Okrągłe stoły mają jedną bardzo dużą przewagę nad swoimi kwadratowymi czy prostokątnymi odpowiednikami. Jaką? Zajmują nieco mniejszą ilość miejsca. Ich kształt dodaje wnętrzu lekkości, a także pozwala urządzić je w bardzo funkcjonalny sposób. 

Z tego powodu okrągłe stoły poleca się głównie do niewielkich mieszkań oraz kawalerek. Łatwiej jest je wkomponować w aranżację i znaleźć dla nich najlepsze miejsce. Do tego nie mają kantów, które często stoją na przeszkodzie w ciągach komunikacyjnych. 

Większość tego typu stołów dostępna jest w wersji rozkładanej. Na co dzień mogą więc być zgrabne i funkcjonalne, by od święta nieco zwiększyć swoje gabaryty. Takie produkty są idealne, gdy często przyjmujesz licznych gości. 

Zaleta nr 2 – duża ilość miejsca dla gości

Dużą zaletą okrągłych stołów jest ich spora powierzchnia blatu. W porównaniu do kwadratowych czy prostokątnych modeli część użytkowa przyjmuje większe wartości. Tym samym nie będziesz musiał martwić się tym, że odwiedzający goście mają dla siebie za małą przestrzeń.

Każdy będzie mógł komfortowo spożyć posiłek, a także porozmawiać ze swoimi towarzyszami. Przy okrągłym blacie można nawiązać kontakt z każdym biesiadnikiem. Nikt nie jest od siebie oddalony o przysłowiowy kilometr. Taki mebel może więc sprzyjać towarzyskim relacjom, na których zależy przecież wszystkim.

Zaleta nr 3 – możliwość dołożenia dowolnej ilości krzeseł

Przy prostokątnych blatach najczęściej ilość możliwych do dostawienia krzeseł jest dość mocno ograniczona. Musisz przecież zachować pewnego rodzaju symetrię. Cztery nogi przy krańcach stołu dodatkowo utrudniają to zadanie. Kupując wersję okrągłą, nie będziesz musiał się tym martwić. 

Do takiego stołu możesz przecież dołożyć dowolną ilość siedzisk – nawet nieparzystą. Ustawiasz je w równych odstępach i nie przejmujesz się niczym więcej. Musisz tylko pamiętać, by nie przesadzać z dodatkowymi krzesłami. Każdy musi czuć się komfortowo przy stole. Odchodząc od blatu, nie można natomiast czuć się skrępowanym czy naruszać strefę innego biesiadnika. 

Zaleta nr 4 – brak miejsc typu VIP

Dla kogo najczęściej zarezerwowane są te dwa wyjątkowe miejsca przy stole prostokątnym, znajdujące się przy krótszych krawędziach blatu? Najczęściej dla gospodarzy lub najstarszych osób w biesiadującym gronie. To niestety sprawia, że pozostali towarzysze mogą czuć się gorsi i doszukiwać się pewnej próby utworzenia hierarchii.

Przy stołach okrągłych taki problem nigdy się nie pojawi. Każde miejsce jest takie samo. Nikt nie będzie na lepszej czy gorszej pozycji. Nie musisz więc tracić czasu na myślenie, jak usadowić swoich gości. Do tego nie trzeba zastanawiać się, kto z kim będzie chciał porozmawiać. Wszystkie osoby zasiadające przy okrągłym stole będą mieć ze sobą kontakt wzrokowy, a rozmowa nie będzie w żaden sposób utrudniona. 

Zaleta nr 5 – wysoki stopień bezpieczeństwa

Ile razy zdarzyło Ci się boleśnie zahaczyć np. udem o kant prostokątnego stołu? Zapewne doświadczyłeś tego wielokrotnie. Musisz więc wiedzieć, że okrągłe blaty nie przysporzą Ci pod tym względem żadnego bólu. Nie trzeba będzie martwić się zadrapaniem czy siniakiem.

Okrągłe blaty nie bez powodu poleca się także rodzinom z małymi dziećmi. Szkraby uczące się chodzić czy rozbiegane przedszkolaki w połączeniu z kantem stołu to bardzo duże niebezpieczeństwo. Aby zadbać o beztroskie dzieciństwo swoich potomków, lepiej zdecydować się na meble, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu, a nawet i życiu maluchów. 

Zaleta nr 6 – szlachetny wygląd

Okrągłe blaty od lat uważane są za niezwykle szlachetne oraz dostojne. Wprowadzają do wnętrza lekkość oraz klasyczny urok. Są bardzo łagodne i wytworne. Nie oznacza to jednak, że pasują tylko do tradycyjnych wnętrz. Z powodzeniem wprowadzisz je do każdego rodzaju pomieszczenia.

Dopasowując je do konkretnego stylu wnętrzarskiego, wystarczy tylko zwrócić uwagę na detale. Cieńsze blaty dobrze prezentują się w nurcie skandynawskim czy minimalistycznym. Zdobione nóżki o nietypowym lekko wygiętym kształcie wyśmienicie komponują się natomiast ze stylem glamour.

Jak widzisz, zalet okrągłych stołów jest ogrom. Masz przy nich duże pole do popisu. Przy okazji możesz zadbać o komfort każdej osoby zasiadającej przy takim blacie.  

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like