Aktualności

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – co powinno się w nim znaleźć?

wyposażenie gabinetu stomatologicznego - czego nie może w nim zabraknąć

Założenie własnego gabinetu stomatologicznego jest naturalnym krokiem dla osób, które chcą rozwijać się w tym zawodzie. Świadczenie kompleksowych usług zależy przede wszystkim od doświadczenia i wiedzy nabytej podczas nauki, jednak równie istotne są elementy, które znajdują się w gabinecie i są wykorzystywane podczas przyjmowania pacjentów. Aby czuli się oni komfortowo i chętnie wracali do gabinetu, warto zapewnić im jak najwyższą jakość usług oraz ich pełne bezpieczeństwo.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Dzięki niemu Ty będziesz czuł się pewnie podczas pracy, a klienci doceniają najwyższą jakość Twoich usług. W wyborze odpowiednich mebli, urządzeń, a także akcesoriów pomoże dobrze wyposażony sklep dentystyczny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czego nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym, który zaczyna swoją działalność.

Centrum dowodzenia, czyli unit stomatologiczny

Unit to chyba pierwsze skojarzeniem, które większość osób ma z gabinetem stomatologicznym. W jego skład wchodzi fotel, na którym zajmuje miejsce pacjent, siedzisko stomatologa, a także stolik lekarza i asysty. To właśnie w tym ostatnim znajdują się urządzenia niezbędne do wykonywania zabiegów – mikrosilniki, do których montowane są potrzebne końcówki (np. kątnice i prostnice), lampa zabiegowa, a także polimeryzacyjna, pozwalająca na utwardzenie wypełnień założonych do ubytków. Obok fotela pacjenta powinien znaleźć się również blok spluwaczki, do którego pacjent może w trakcie zabiegu wypluwać krew i ślinę oraz przepłukać jamę ustną czystą wodą.

Wybór unitu to stomatologicznego jest więc niezwykle ważnym zadaniem. Jednak nowoczesne unity posiadają możliwość rozbudowywania o nowe elementy i narzędzia. Warto decydować się na modele o stylowym i modnym designie, które będą nie tylko pełniły funkcję praktyczne, ale i wprowadzą do gabinetu ciekawy klimat. Z pewnością zostanie to docenione przez pacjentów.

Dla bezpieczeństwa i komfortu pacjentów – leki, znieczulenia oraz dezynfekcja

Pacjenci, którzy przychodzą na wizytę z dolegliwościami bólowymi, liczą na szybką pomoc stomatologa. Dlatego w każdym gabinecie powinny znaleźć się podstawowe leki, które muszą być regularnie uzupełniane, aby nigdy ich nie zabrakło podczas wizyty.

Niezbędne są oczywiście także znieczulenia. Przy niektórych wizytach są opcjonalne, jednak zdarza się, że proszą o nie pacjenci, aby podczas leczenia czuć się bardziej komfortowo. Natomiast w przypadku zaawansowanych zabiegów, np. chirurgicznych, są konieczne. Do najpopularniejszych znieczuleń dostępnych na rynku należą m.in. Lignocainum, Citocartin czy Ubistesin.

W każdym gabinecie stomatologicznym powinien znaleźć się także autoklaw, który pozwoli zapewnić pacjentom pełne bezpieczeństwo podczas zabiegów. Ponieważ narzędzia mają kontakt z krwią i śliną, konieczna jest ich sterylizacja. W zależności od ilości przyjmowanych pacjentów przydatna może się okazać także praktyczna zgrzewarka pakietów.

Kompleksowe leczenie stomatologiczne dzięki odpowiednim narzędziom

Przechodzimy do ostatniego elementu, który jest niezbędny wyposażeniu gabinetu stomatologicznego. Są to oczywiście narzędzia. Każde z nich posiada inne zastosowanie, dlatego aby oferować kompleksowe usługi, konieczne jest posiadanie ich szerokiego asortymentu.

Do podstawowego wyposażenia należą narzędzia służące do diagnostyki. Znajdziemy wśród nich lusterko, pozwalające na dokładne obejrzenie zębów, a także zgłębnik, który umożliwia ocenę ubytków oraz wrażliwości uzębienia. Przydatne są również pęsety, które są wykorzystywane np. do wyjmowania i wkładania gazików czy ligniny mających pochłaniać ślinę, aby zapewnić suchość pola zabiegowego.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like