Aktualności

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych – kilka ważnych wskazówek 

Jaka klamka do drzwi zewnętrznych

Estetyczny dom musi wyglądać nie tylko dobrze w środku, ale i na zewnątrz. Dlatego wybór elementów dekoracyjnych będzie tutaj istotny. Drzwi zewnętrzne stanowią nie tylko wejście do domu, ale są przede wszystkim ozdobą posiadłości. Z tego względu, należy wybrać odpowiednią klamkę, która będzie pasować do stylistyki całego budynku. 

W tym artykule podpowiem Ci, jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych, aby doskonale się prezentowała i komponowała z elewacją, oknami i innymi elementami.

Zacznij od wyboru rodzaju klamki 

W tej chwili na rynku możesz znaleźć wiele klamek, które będą nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. 

Możesz postawić na klasykę i wybrać model z nieruchomym podłużnym panelem, do którego przymocowana jest klamka. Jest to standardowa opcja, na którą decyduje się wiele osób. 

Kolejny klasyk to połączenie klamka-klamka. Mocuje się ją bezpośrednio do drzwi. Decydując się na tę opcję, możesz liczyć na większą estetykę. 

Jeśli dwie poprzednie opcje Cię nie zainteresowały, to co powiesz na gałkę? Będzie pasowała do domu w stylu rustykalnym i klasycznym. W odróżnieniu od wcześniej wspomnianych modeli tutaj musisz przekręcić gałkę, aby dostać się do wnętrza budynku. 

A jakie klamki do drzwi zewnętrznych wybrać, jeśli chcesz coś naprawdę oryginalnego? Tutaj najlepszą opcją będą modele z pionowym lub poziomym pochwytem. W tym przypadku musisz liczyć się z tym, że drzwi zostaną otworzone dopiero wtedy, gdy kluczyk w zamku zostanie przekręcony. 

Wybór klamki od drzwi zewnętrznych, a kwestie techniczne 

Jeśli wybrałeś już rodzaj klamki, to teraz czas na trochę kwestii technicznych. Musisz odpowiednio dopasować wymiary, aby pasowały do dziur, które już są w drzwiach. Zwróć uwagę na grubość drzwi oraz rozstaw osi klamki do osi wkładki. 

Co więcej, sprawdź także, klamka jest dobrze ułożona w stosunku otwierania drzwi – to znaczy, czy jest w wersji lewej, czy prawej. 

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Wybierz odpowiedni kolor 

Wybrałeś już rodzaj klamki i spojrzałeś na kwestie techniczne? Świetnie, teraz nadszedł czas na barwę. Wszystko zależy od tego, w jakim kolorze są drzwi, oraz elewacja Twojego domu. Najlepiej jest ją dopasować do wcześniej wymienionych elementów, aby całość wyglądała estetycznie i spójnie. 

Do czarnych lub białych drzwi, warto wybrać klamkę w kolorze: czarnym, białym lub srebrnym. Jeśli drzwi w kolorze jasnego lub ciemnego drewna, postaw na kolor srebrny lub czarny. 

To tylko propozycje, ponieważ i tak wszystko zależy od Twojej własnej estetyki i gustu. Niektórzy uwielbiają niekonwencjonalne połączenia. Jeśli szukasz miejsca, w którym znajdziesz klamki o różnych barwach do drzwi zewnętrznych, odwiedź https://iklamki.pl/pl/12-klamki-do-drzwi-zewnetrznych i wybierz kolor, który będzie prezentował się najlepiej w połączeniu z drzwiami, elewacją i innymi elementami domu. 

Zwróć uwagę na wykonanie i materiał 

Każdemu zależy na solidnym produkcie, który posłuży przez wiele lat. Przed zakupem zwróć uwagę na trwałość tworzywa. Dlatego trzeba wybrać klamkę, która będzie odporna na złe warunki pogodowe, takie jak: śnieg, deszcz, mróz, czy mocne słońce. 

Producenci najczęściej wykonują klamki z metalu: aluminium, mosiądz, stal nierdzewna. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele wykonane ze stali lub aluminium.  

Antywłamaniowość kluczem do bezpieczeństwa 

Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych, jakbyś czuł się bezpiecznie i bez strachu mógł spać, czy też wyjechać na dłuższe wakacje? Przed zakupem musisz zwrócić uwagę na poziom antywłamaniowości. 

Na rynku dostaniesz klamki w pięciu klasach. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo we własnym domu, to powinieneś zakupić model o antywłamaniowości co najmniej klasy trzeciej. 

Dodatkowo takie klamki w swoim wyposażeniu powinny mieć wzmocniony szyld zewnętrzny, oraz specjalną wkładkę, która chroni przed rozwierceniem. 

Klamki do drzwi zewnętrznych a montaż 

O montaż nie będziesz musiał się martwić, ponieważ w większości przypadków będziesz mógł wykonać to zadanie samodzielnie. Do zestawu dołączone są zazwyczaj wszystkie potrzebne elementy do zamontowania wybranego modelu, a także dokładna instrukcja krok po kroku, jak osadzić klamkę w drzwiach. 

To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na rodzaj, kolor, materiał oraz klasę antywłamaniowości. Odhaczając wszystkie te punkty, zapewnisz ochronę, estetykę i przyjemność z użytkowania!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like