Własny nadruk na koszulce to rozwiązanie, z którego warto skorzystać w kilku sytuacjach. Może być świetnym sposobem na spersonalizowanie ubrań i wyróżnienie się z tłumu. W ten sposób można też przygotować oryginalny prezent. Dla firm koszulki z własnym nadrukiem są z kolei ciekawą formą reklamy, a także elementem profesjonalnej odzieży roboczej. Warto więc dowiedzieć się, jak zrobić nadruk na koszulkę. Czy można wykonać go samodzielnie? Na jaką technikę się zdecydować? Dowiedz się więcej!
Jak zrobić nadruki na koszulkach w domu?
Nadruki na koszulkach można wykonać zarówno na ubraniach wykonanych z bawełny, jak i na tych z przewagą włókien poliestrowych. Trzeba tylko dobrać odpowiednią metodę znakowania. Do wykonania większości z nich są potrzebne specjalistyczne maszyny. Przy odrobinie samozaparcia możesz też jednak zrobić nadruki na koszulkach w domu, samodzielnie. I liczyć na całkiem niezłe efekty.
Jak samemu zrobić prasowankę na koszulkę?
Pierwsza metoda znakowania koszulki, jaką można wykonać w domowym zaciszu, to tak zwana prasowanka. Bardziej precyzyjnie można określić tę technikę jako naprasowanie na koszulkę wzoru przygotowanego na papierze transferowym.
Z tej metody możesz skorzystać w dwóch wariantach. Pierwszy, łatwiejszy, zakłada posłużenie się gotowymi naprasowankami, które można kupić w sklepach, zwłaszcza internetowych. To często nawet bardzo skomplikowane wzory o mocno zróżnicowanej tematyce, które trzeba w odpowiedni sposób naprasować na koszulkę. Równie dobrze możesz jednak samodzielnie stworzyć projekt od samego początku.
Jak wykonać naprasowankę własnego projektu?
Jak zrobić nadruk na koszulkę, który w całości będzie efektem Twojej pracy? Najpierw musisz przygotować odpowiedni napis lub grafikę w programie graficznym bądź edytorze tekstu. Tak przygotowany projekt warto najpierw wydrukować na zwykłej kartce i przymierzyć na koszulce. Jeśli wszystko pasuje, grafikę lub napis należy wydrukować na specjalnym papierze transferowym. W przypadku tekstu powinien to być wydruk w tak zwanym odbiciu lustrzanym. Nadruk musi też znajdować się po czystej stronie papieru.
Potem musisz wyciąć grafikę z zachowaniem minimalnego marginesu. Tak przygotowany wzór trzeba naprasować na koszulkę. Pamiętaj, że i ona musi być wcześniej wyprasowana. Ułóż ją na twardym podłożu i przyłóż kartkę z nadrukiem. Papier transferowy powinien być odwrócony nadrukiem w stronę koszulki.
Kartkę trzeba jeszcze przykryć – może posłużyć do tego na przykład papier do pieczenia. Teraz trzeba dokładnie wyprasować ją żelazkiem rozgrzanym do temperatury 130-140 stopni Celsjusza. Prasuj przez około dwie minuty, potem oderwij papier – i gotowe.
Czy naprasowanki są trwałe?
Naprasowanki zyskują prawidłową trwałość dopiero po pewnym czasie. Bezpośrednio po naprasowaniu wzoru należy więc pozostawić rozłożoną koszulkę w ustronnym miejscu, najlepiej na przynajmniej 48 godzin. Wtedy wzór zyska już ostateczną strukturę.
Własnoręczne naprasowanki nie są tak trwałe, jak profesjonalne nadruki. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą jednak wytrzymać całkiem długo. Należy uważać przy praniu, najlepiej nie używać do tego wody o temperaturze powyżej 30°C.
Jak samodzielnie ozdobić koszulkę farbami?
Alternatywną i nieco trudniejszą metodą na samodzielne ozdobienie koszulki jest wykorzystanie farb do tkanin. Tutaj również wszystko zaczyna się w programie graficznym i drukarce. Potrzebny będzie jednak nie tyle dokładny rysunek czy napis, ile szablon do wypełnienia.
Taki projekt trzeba wydrukować na papierze technicznym, z którego następnie wycina się wzór. Umieść go na wyprasowanej koszulce dokładnie rozciągniętej na płaskiej i twardej powierzchni. Potem przytwierdź do materiału szpilkami. Pamiętaj, by pod koszulkę podłożyć kawałek tkaniny, który powstrzyma przesiąkanie farb.
Teraz możesz uzupełnić szablon wybranymi kolorami. Użyj do tego specjalnych farb do tkanin. Po zakończeniu malowania wystarczy ściągnąć szablon i poczekać, aż farba wyschnie. Kiedy to już się stanie, nadruk należy jeszcze zaprasować.
Farbowany wzór to dobre rozwiązanie na przykład na odzież dla nastolatków, pozwala bowiem na dużą kreatywność. Dzięki temu młodzi ludzie mogą jeszcze lepiej wyrazić na koszulkach swój charakter czy przekonania, a także spełnić się artystycznie.
Jak zrobić nadruki na koszulki w profesjonalny sposób?
Samodzielna praca może się sprawdzić przy znakowaniu pojedynczych koszulek. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak zrobić koszulki z nadrukiem dla firm, zdecydowanie powinieneś wybrać usługi profesjonalnej firmy. Urządzenia, którymi dysponują, są w stanie przygotować dużo bardziej wytrzymałe nadruki. A do tego szybko zrealizować duże zamówienie.
Również w tym przypadku możesz jednak zdecydować się na jedną z kilku metod znakowania. Wybór jest spory – najpopularniejsze techniki używane na koszulkach to:
- sitodruk,
- druk cyfrowy DTG,
- sublimacja,
- termotransfer.
Jak dobrać technikę nadruku do swoich preferencji?
Każda z tych metod wyróżnia się nieco odmienną charakterystyką. Sitodruk jest uniwersalny, nadaje się na bawełnę i poliester. Szczególnie opłaca się przy dużych zamówieniach, gdzie koszt jednej sztuki znacząco spada. Na jednym nadruku dysponuje jednak ograniczoną paletą kolorów.
Żadnych problemów z barwami nie ma w przypadku druku cyfrowego DTG. Umożliwia przejścia tonalne między kolorami oraz niemal fotograficzną dokładność. Można go jednak wykonać tylko na koszulkach bawełnianych, a nadruk nie jest przesadnie trwały.
Sublimacja należy za to do najbardziej wytrzymałych metod znakowania. Barwniki w czasie drukowania wnikają w strukturę tkaniny. Ta metoda nadaje się jednak tylko do zdobienia koszulek z jasnego poliestru.
Bardziej uniwersalny jest termotransfer. To technika najbardziej zbliżona do naprasowanek. Tyle że tutaj papier termotransferowy łączy się z tkaniną w specjalnej prasie, co znacznie poprawia wytrzymałość nadruku.
Podsumowanie: jak zrobić nadruk na koszulkę, by wzór był wytrzymały?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić nadruk na koszulkę domowym sposobem, masz do wyboru dwie techniki – naprasowankę oraz wykorzystanie farb do tkanin. Nieco bardziej wytrzymały będzie prasowany nadruk. Zdecydowanie najtrwalsze są jednak wzory wykonywane w profesjonalnych drukarniach – zwłaszcza za pomocą sitodruku, termotransferu i sublimacji.